Scroll to top

Abito - Çomukoğlu Tekstil LTD. ŞTİ. Çalışmamız

Abito – Çomukoğlu Tekstil LTD.ŞTİ firması erkek giyim sektöründe 1971 yılından beri faaliyet gösteren, 350′ den fazla çalışanı ile hem üretim yapan hem de mağazaları ile satış yapan bir giyim firması. Türkiye ve Almanya’ da patent sahibi olan ve 3 farklı ülkede mağazası bulunan firma, hali hazırda 4 farklı kıtada 20’ den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Dynaside Creative Agency olarak, Web Tasarım, Web Yazılım, Kullanıcı Ara Yüzü ve Deneyimi tasarımı, Tüm Cihazlarda Etkin ve Aynı Görünüm(Responsive), Güvenlik, Türkçe ve İngilizce İçerik Planlama ve Oluşturma, Fotoğraf İşleme, Logo’nun Revize Edilmesi ve Kartvizit Tasarımı konularında hizmet verdik. Bunlara ek olarak, Abito web sitesine e-ticaret alt yapısı kurarak markanın e-ticaret planlarının alt yapısını oluşturduk. Ayrıca, firma klip-çekimi ise yapılıyor.

Web sitesinde modern ve kurumsal bir tasarım anlayışı uygulandı.

Not: Dynaside Creative Agency, kalite prensipleri ve ilkeleri gereği, yaptığı tüm web projelerinde; Kullanıcı Deneyimi(UX), İçerik Hiyerarşisi Planlama, Sayfa Hızı (web site optimizasyonu), Mobil, Tablet ve PC’ de Aynı Görünüm(Responsive), SEO Uyumluluğu, Standart Güvenlik Paketi gibi olguları bir standart olarak kullanır ve uygular.

(Bilgi: Dünyada sayfa açılma hızında kabul edilen normal seviye 4 saniyedir. Dynaside Creative Agency’ nin tüm web projelerinde bu seviye 3 saniye veya daha altıdır.)

Not: Örnek çalışma yazısı, web sitenin tüm sayfalarının anlatımını kapsamaz. Neler yapıldığı ile ilgili genel anlatımdır. Web sitesini görmek için: www.abito.com.tr

Neler Yapıldı?

Dynaside Creative Agency ile çalışma yapılmadan önce, Abito firmasının web sitesinin ana sayfası sadece 6 fotoğraftan oluşuyor, logo ve menünün yarısı görünmüyor ve hakkımızda sayfasında da 4 cümle bulunuyordu. Markayı anlatan hiçbir içerik yoktu.

Bilgi: Firmaların web sitelerinde gördüğümüz en önemli eksiklik ve yanlışlardan da biri de günümüz marka ve insan algısına hitap edemeyen tasarımların yanında, içeriklerin de önemsenmemesidir. Oysa, modern ve estetik bir tasarımla birlikte; insan psikolojisi ve algısına hitap eden ve buna göre kurgulanmış içerikler ile bütünleşmiş bir web sitesi potansiyelinin üzerinde fayda sağlar.

Dynaside, dijital görünürlük ve tasarım anlayışının tamamında dünya standartlarını ve trendlerini referans alırken, kreatif bakış açısıyla sektöre ve topluluklara ilham kaynağı olacak yeni tasarım konseptleri ve projeler geliştirir.

(Not: Dynaside prensibi olarak, firmaların mevcut web sitelerini revize etmiyor, tamamen kendi ellerimizden çıkan yeni bir web sitesi inşaa ediyoruz.)

Planlama Aşaması

Abito markasının Dynaside’ dan önceki web sitesi; markanın büyüklüğünü, değerlerini, sahip olduğu artıları göstermiyor en önemlisi ilk defa marka ile web sitesi aracılığıyla etkileşime geçecek ziyaretçilere/potansiyel müşterilere güven vermiyordu. Tamamen HTML-4 kullanılmış bir web sitesi vardı.

(Bilgi: Dynaside Creative Agency’ de son versiyon olan HTML-5 kullanılmaktadır.)

Planlama aşamasından önce firmanın dinamiklerini, değerlerini, artılarını ve en önemlisi hedeflerini anlamak için firma yetkilileri ile uzun soluklu görüşmeler yapıldı.

(Bilgi:Planlama aşamasından önce, bir Dynaside Creative Agency standardı olarak müşterilerin rakiplerinden hangi konularda ayrıldığı, insanların sektör davranışları ve alışkanlıkları gibi konularda sektör analiz yapılır.)

Dynaside Creative Agency Planlama Aşaması Sonucunda:

   • Nasıl bir tasarım anlayışı benimseneceği,
   • Marka renklerinin ne olacağına,
   • Marka yazı fontunun ne olacağı,
   • İçerik hiyerarşisinin nasıl olacağına,
   • İçerik hiyerarşisi doğrultusunda nasıl içerik üretileceğine,
   • Markanın değerlerinin ve artılarının nasıl yansıtılacağına,
   • Fotoğrafların nasıl düzenleneceğine ve ne tarz efektlerin uygulanacağına,
   • Mevcut Abito logosunun sıfırdan Corel Draw ile çizileceği

gibi konularda planlama yapıldı ve karar verildi.

Web Site Yapım Aşaması

Giyim & Tekstil sektörü analizinde, insan davranışlarını incelediğimizde sosyal medyaya yönelim oranı daha yüksekti. Bu nedenle 1 numaralı alana (top-bar)  firmanın sosyal medya hesapları eklendi.

2 numaralı alana firmanın iletişim numarası ve e-posta adresi eklendi. Aramaya destek veren bilgisayarlar da ve mobilde bu alana tıklayarak hızlı ve otomatik bir şekilde firma aranabilir veya firmaya e-posta atılabilir.

3 numaralı alan menü. Anlatımı aşağıda. .

4 numaralı alan H1 başlık alanımız. Burada hem eyleme davet hem de firma fayda-değeri verildi.

Ana sayfanın giriş sayfasındaki illüstrasyon görsel çalışması için JavaScript tabanlı ‘’Slider Revolution’’ sistemi kullanıldı.

 (Bilgi: Slider Revolution bir çok profesyonel özellikler sunan ancak iyi bir optimizasyon bilgisi gerektiren, aksi durumda sayfa hızını olumsuz yönde etkileyen bir araçtır.)

3 numaralı alan, menü.

Planlama aşamasında firmanın değer ve artılarının ana sayfada verilmesine karar verilmişken, menüde ise firma ile ilgili bilgilerin verilmesine(hakkımızda), ürünlerin gösterilmesine(ürünler), firmanın üretim sürecinin ve tesisinin anlatılmasına(üretim), mağaza konumlarının gösterilmesine(mağazalar) ve iletişim sayfasının koyulmasına karar verildi.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için ise İngilizce dil seçeneği yine menüye yerleştirildi.

Ana sayfanın ikinci sayfası. Bu sayfa birinci sayfa ile tümleşik olarak tasarlandı. Amaç, ziyaretçilerin web sitesini ziyaret ettiğinde hızlı bir şekilde firmanın değerlerini görmesini sağlamak.

Bir diğer neden ise firma e-posta yolu ile de uluslararası piyasalarda pazarlama faaliyetinde bulunduğu için e-posta yolu ile iletişim kurulan potansiyel müşterilere firma büyüklüğünü anlatabilmek ve dijital dünyada güven sağlayabilmek.

Bu nedenle, bu bölümde firmanın takım elbise ve damatlık modellerinin gösterilmesine (firmanın erkek giyimde en çok üzerinde durduğu kategori) ve firmanın kendi fabrikasında üretim yaptığının, farklı noktalarda satış mağazalarının olduğunun, 4 kıtada 20’den fazla ülkeye ihracat yaptığının ve 2 ülkede patent sahibi olduğunun gösterilmesine karar verildi ve bu ölçüde tasarım yapıldı.

(Bilgi: Dynaside Creative Agency; uluslararası pazarlarda uluslararası satış kanalı oluşturma, pazarlama ve ticari faaliyetleri gerçekleştirebilecek gerekli bilgiye ve niteliklere sahiptir. Özellikle küresel bazda; ürün konsept geliştirme, bu ürünleri farklı pazarlarda sunma kabiliyeti ve kültür farklılıklarını anlama yetisi gibi olgular ile her türlü arz talep ihtiyacını karşılayabilecek yazılım ve program entegrasyonunu gerçekleştirme ve üretme kabiliyetine sahiptir.)

Kurumsal tasarım anlayışına uygun, modern izler taşıyan web sitesi, sade ve küçük animasyonlar ile tasarlandı.

Hakkımızda bölümünde firmanın bilgileri verildi. Alt tarafta ise uzun deneyim ve tecrübesini ve 20’ den fazlaya ihracat yapan bir firma olduğunu vurgulamak amacıyla sade animasyonlu tik’ler ile bu bilgiler yazılarak verildi.

Firmanın tarihçesi ise sade ve minimal bir tasarım anlayışı ile 3 ana başlık ile verildi. Fotoğraflar Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom ile efektlendi.

Hakkımızda sayfası yönetim kurulu üyeleri ve referanslar ile devam ettirildi.

Üretim sürecini anlamak ve fabrikadan fotoğraflar alabilmek için fabrika ziyaretinde bulunuldu. Burada üretim süreci izlenerek not edildi. Ortaya çıkan 2 sayfalık üretim süreci daha basite indirgenip kısaltılarak verildi. Tüm fotoğraflar efektlendi.

Logo

Abito firmasının logosu halihazırda vardı ancak vektörel çizimi yoktu. Mevcut logoda simetrik hatalar vardı.

Corel Draw‘ da mevcut logo sıfırdan çizildi.